Jaký bude vývoj cen nemovitostí 2019 v Brně?

Jaký bude vývoj cen nemovitostí 2019 v Brně?

Soudím, že porostou nejen ceny bytů ale i ceny nájmů. Nových bytů nebude přibývat tak rychle jak je potřeba. Lidé se stále stěhují do měst, obecně výrazně přibývá počet obyvatel. Pro mnohé zájemce o koupi nebude dostupná hypotéka, budou si tedy nuceni byt pronajmout, a to i za horšících se podmínek.

graf - Cena bytu v závislosti na mzdě

Ekonomice se daří, tudíž je stále hlad po zahraničních zaměstnancích a lidech z venkova, které je potřeba ubytovat. S tím je spojen růst cen bytů vhodných k pronájmu, nadále to bude ideální investice. A lidi mají peníze, které budou chtít dobře uložit.

Dva protichůdné vlivy, růst mezd a oproti tomu zdražení či znesnadnění hypoték, povedou zřejmě nadále k růstu cen i v roce 2019, ač zřejmě již klesajícím tempem. Domnívám se, že porostou zejména ceny kvalitních a spíše menších bytů. V grafu je vidět, že poměr ceny nemovitostí a výše mzdy klesá a blíží se hodnotám z období před recesí v roce 2008. Pro nákup byl nejvhodnější rok 2012.

Již několik let na trhu nemovitostí poptávka po bydlení značně převyšuje nabídku, toto se v dohledné době ani v Brně nezmění. Během posledních 4 let rostly ceny v celém Česku.