BLOG


Předkupní právo

Od 1.1.2018 se díky zákonu 460/2016 Sb., kterým se mění zákon 89/2012 Sb., zavádí do Občanského zákoníku opět Předkupní právo.

Obchodníci snemovitostmi, investoři, spekulanti i realitní makléři, však nadšeni nejsou. Zákon, jak bývá dobrým zvykem, neřeší deatilně situaci na trhu a dopadá tak i na nemovitosti, jejichž převod bude komplikovat život mnoha lidem.

Více informací naleznete v článku zde.

Zdroj:  Pavel Tomek, Adol.czDaň z nemovitosti – daňové přiznání

Máme zde začátek nového roku a s tím je vždy spojena daň z nemovitostí – resp. daňové přiznání, které je nutné podat do 31. 1. daného roku.

Víte, zda se daňová povinnost náhodou netýká i Vás? Víte jaké jsou sankce za pozdní podání či pozdní úhradu?
 
V článku najdete odkaz na formulář, kde můžete Finančí úřad požádat o zaslání „složenky“ emailem.
Článek zde.
Zdroj: Pavel Tomek, Adol. cz


Situace na realitním trhu v roce 2017

Shrnu do minuty, co se dle mého názoru nyní (v roce 2017) na realitním trhu v Brně děje. Budu se věnovat bytům, které na trh reagují nejcitlivěji. Jsou tedy nyní ceny bytů na vrcholu a je opravdu dobrá doba pro prodej právě teď? Jsme v  situaci jako v období kolem roku 2008? Domnívám se, že ano.

Důvody, proč si myslím, že je čas prodat nyní a využít zavčas konkurenční výhodu před brzkým navýšením nabídky ostatních bytů:

  •  na investici si byt koupí již málokdo, buď už dávno koupil, nebo již koupě nevychází výhodně a platy lidem, a tedy i ceny za nájem nerostou tak rychle. Domnívám se, že kdo trh sleduje, tak nyní zvažuje si buď dobře pronajatý byt ponechat, nebo jej prodat s maximálním ziskem – takže nejlépe nyní. Bytů na prodej bude více, klesá-li poptávka, klesá cena bytů.
  • novostaveb je v Brně málo a mám informaci, že už i developeři uvažují s 20% rezervou na případnou slevu, aby si zachovali 15% zisk. Pamatuji si z roku 2008 na billboardy se slevami a byty s kuchyňskými linkami zdarma. Byty u developerů jsou nyní záměrně o těch 35% nadsazené, dokud to jde. Lidi to však přestávají akceptovat, už se to projevuje. Dle ARK bylo prodáno v Brně letos za 1. pololetí o 40% bytů méně než loni. Ceny novostaveb dle mého názoru brzy klesnou, klesá-li poptávka.

Závěrem bych uvedl, že nikdo jiný než kupující rozhodnou, zda-li ceny porostou či naopak. Pokud budou ceny nadále růst, dostaneme se pravděpodobně již letos na ceny odpovídající roku 2008 (byly jiné ceny i úrokové sazby).

Naopak všechny signály z realitního trhu (pozvolné navýšení počtu nemovitostí k prodeji), nedávné opatření ČNB a ztížení podmínek pro financování nejspíše brzy povede ke splasknutí realitní bubliny.

Domnívám se, že teď je ta opravdu pravá doba. Pokud zvažujete prodej nemovitosti, přijďte si o tom zavčas popovídat, domluvíme strategii prodeje.